Počet výsledků: 8

Otevřít filtraci

Věkem podmíněná makulární degenerace neboli AMD (zkratka pochází z anglického názvu age-related macular degeneration) je poměrně rozšířená oční vada, která se poprvé projeví ve věku okolo 60 let. Nezpůsobuje úplné oslepnutí, ale postihuje zvláště střední část zorného pole. Pro člověka s AMD mohou být každodenní činnosti (např. čtení, rozpoznávání obličejů) velmi obtížné. Není-li včas zahájena léčba, potíže se zhoršují. Viz také degenerace.

Podmíněně esenciální aminokyseliny jsou takové aminokyseliny, které jsou nepostradatelné v určitém životním období, například v období dětství a dospívání. Podmíněně esenciální aminokyseliny pro člověka jsou arginin, cystein, glutamin a tyrosin. Viz také neesenciální, aminokyseliny.

Frontotemporální lobární degenerace neboli FTLD (zkratka pochází z anglického názvu frontotemporal lobar degeneration) je odborné označení pro zhoršování a postupnou ztrátu funkce určitých částí mozku – konkrétních mozkových laloků. FTLD je jednou z hlavních příčin demence u mladších pacientů (okolo 50. roku života). Viz také degenerace, demence, frontotemporální demence.

Degenerace znamená „postupné zhoršování a ztráta funkce orgánů nebo tkání“. Například věkem podmíněná makulární degenerace je oční vada, která se obvykle projeví ve věku okolo 60 let. Odvozené přídavné jméno je degenerativní. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz degenerace, degenerativní apod.

Plodný věk je jiný název pro reprodukční věk.

Reprodukční věk neboli plodný věk je věkové rozmezí, kdy je jedinec (teoreticky či prakticky) schopen rozmnožování (reprodukce): U žen se reprodukčním věkem rozumí období mezi menarche a menopauzou, tzn. zhruba věkové rozmezí 12–49 let (někteří autoři však uvádějí 15–49 let). Pojem „reprodukční věk“ či „plodný věk“ je však nepřesný, protože některé ženy mohou otěhotnět a porodit děti v mladším nebo i starším věku. U mužů se reprodukčním věkem rozumí období mezi nástupem puberty a ztrátou plodnosti. Viz také reprodukce.

Přenos vektorem je jednou z možností nepřímého přenosu infekce. Jedná se o přenos infekce prostřednictvím nějakého vektoru, nejčastěji hmyzu (například mouchami, které sedají na výkaly, komáry přenášejícími malárii apod.). Viz také vektor, nepřímý přenos, přenos infekce.

Vektor (v epidemiologii) je hmyz nebo jakýkoli jiný živý přenašeč, který přenáší infekční agens z infikovaného jedince nebo odpadních produktů jeho metabolismu (zejm. stolice) na vnímavého jedince, jeho potravu nebo jeho bezprostřední okolí. Viz také přenos vektorem, přenos infekce.

Zobrazeno 1 až 8 z 8

Počet výsledků